קשת אקה הומו (הנה האיש) – ירושלים

שיתוף

אנחנו  ב"דרך היסורים" או בלטינית via dolorosa, אחד מהמקומות המקודשים ביותר לנוצרים ומעיקרי מוקדי העליה לרגל עבורם לירושלים. "דרך היסורים" היא מסורת שהתגבשה במהלך מאות רבות של שנים, שמטרתה בין השאר, להנציח את האירועים הקשורים לסבלו של ישו. ארבע עשרה תחנות  ב"דרך היסורים" כשחמש מהן בכנסית הקבר. חלקה הראשון של הדרך, עוברת ברובע המוסלמי בו אנו נמצאים, והמשכה – ברובע הנוצרי.

אני עומד עשרות מטרים מערבית למנזר האחיות ציון. מכאן ניתן לראות יפה מאוד את קשת ה"אקה הומו" אחת מהקשתות המפורסמות בירושלים, וזה לאו דוקא בשל הענין הארכיאולוגי שבה, אלא בשל המסורות הקשורות בה, ואני מתייחס לימיו האחרונים של ישו בירושלים. אז שמה של הקשת הוא אקה הומו ובתרגום לעברית "הִנֵּה הָאִיש" וכבר אסביר מדוע היא נקראת כך.

בשנת 35לפנה"ס, בתקופת בית שני, הקים הורדוס בצפון מערב מתחם הר הבית את מצודת אנטוניה ע"ש המצביא הרומי מרקוס אנטוניוס. הקשת מזכירה בצורתה, כניסה מונומנטאלית לערים או מצודות רומאיות, ולכן, עולי הרגל במאות הקודמות יחסו את הקשת והשער הנוכחי למצודת אנטוניה. צריך להוסיף עוד פיסת מידע. על פי המסורת הנוצרית, פונטיוס פילטוס, הנציב הרומי, עמד על קשת בזמן שערך את משפטו של ישו ועליה חרץ את דינו של הקדוש הנוצרי. ההנחה השגויה בעבר, ששטח מצודת אנטוניה נמשך עד כאן, למקום בו נמצא היום מנזר האחיות ציון, מתבססת בין השאר על קיומה של קשת עתיקה במקום, שהרי לפי האמונה הנוצרית, פונטיוס פילטוס, המושל הרומי של אותם ימים ששפט את ישו, עשה זאת במבצר אנטוניה.

חלקה המרכזי של הקשת יוצא לרחוב ונחשב במשך זמן רב, בטעות, למקום שבו פונטיוס פילאטוס הציג את ישו בפני קהל היהודים באומרו "הנה האיש" ובלטינית, "אקה הומו". העובדה כי בקשת שולבו שני חלונות מהם ניתן להשקיף אל הרחוב, חיזקו את המסורת שכאן היה המקום ממנו הציג פילאטוס את ישו בפני היהודים לאחר ששפט אותו. מהלך ההצגה ודברי פילאטוס כתובים בבשורה על פי יוחנן פרק י"ט, ואני מצטט אמירה אחת – "ויאמר אליהם פילאטוס : "הנה האיש" ( ובלטינית – "אקה הומו").

הקשת הזו היוותה את הפתח המרכזי של שער נצחון בעל שלוש קשתות במבואות המזרחיים של אליה קפיטולינה, שהוקם כנראה על ידי אדריאנוס קיסר רומי. חשוב לזכור, שלמרות שתקופת שלטונו של אדריאנוס נחשבת כאחת המשגשגות בתקופת שלטון הקיסרים ברומא, הוא זה שדיכא בשנת 135 את מרד בר כוכבא, שבו קיפחו מאות אלפי יהודים את חייהם ובהם עשרת הרוגי מלכות, והוא זה שגזר את גזירות השמד, שבין השאר אסרו על כניסת יהודים לירושלים שאדריאנוס הפך אותה לעיר אלילית בשם איליה קפיטולינה.

הביטו בקשת ודמינו את הקשתות הצידיות הקטנות יותר. הקשת הדרומית שולבה כנראה בבניין ששכן מעבר לכביש, במקום בו הייתה בעבר אכסניה לעולי רגל מוסלמים ממספר מדינות אסיתיות, אך לא נותר מהקשת שריד.

אני נמצא בכניסה למנר האחיות ציון. כדי לראות את הקשת הצפונית נמשיך בויה דלורוזה ונפנה ימינה בכניסה השניה. מבעד לחלון רואים את הקשת שמשולבת בקפלת התפילה של המנזר. ניתן גם לראות בצידה הימני של הקשת הקטנה את תחילתה של הקשת הגדולה. זהו חלק מקשת "אקה הומו" שראינו ברחוב לפני שנכנסנו למנזר. היה זה שער בין שלוש קשתות במתכונת קשתות הניצחון הרומיות המקובלות, ובעולם הרומי ידועות למעלה מ-600 קשתות כאלה. בירושלים הרומית היו כפי הנראה שלושה שערי ניצחון דומים נוספים, בשער שכם, מצפון לשער שכם ובסמוך לכנסיית הקבר.

זהו זה להפעם וכרגיל יש לי אליכם שאלה לסיום. היתה סיבה נוספת שתרמה לחשיבה השגויה, שמנזר האחיות ציון נבנה בשטח המקורי של מצודת אנטוניה, מהי הסיבה? התשובה תופיעה בסוף הסרט.

איך מגיעים לשם?

מקורות מידע

  1. שם הספר: דרך היסורים בירושלים, עורך: אלי שילר, בהוצאת: הוצאת ספרים אריאל
  2. שם הספר: ירושלים וכל נתיבותיה, עורך: אייל מירון, בהוצאת: יד יצחק בן-צבי

אתרים קשורים