קשת מרים – ירושלים

שיתוף

אנחנו בדרכינו לקשת מרים מהתקופה הצלבנית. נכנס לעיר העתיקה דרך השער החדש. זהו השער היחיד מבין שערי הכניסה לעיר העתיקה שאינו חלק מהמבנה המקורי של החומות שהוקמו במאה ה־ 16. השער נפרץ ע"י העותומנים בשנת 1889, וזאת לפי בקשת כמרים נוצרים ולחץ שהפעיל השגריר הצרפתי באיסטנבול על מנת לאפשר גישה נוחה יותר בין המוסדות הקטולים בתוך החומות ובין מוסדות צרפתיים קתולים שמחוץ לחומות כמו בית החולים סן לואי שהוקם בשנת 1851 ואכסניית נוטרדאם.

אנחנו ברחוב הנוצרים, בלב הרובע הנוצרי מול קשת מרים על שם מרים אמו של ישו. הקשת מעוטרת בעיטור דמוי כריות, עיטור אופייני לתקופה הצלבנית, ואתם מוזמנים לצפות בוידאו על המנזר הצלבני בציפורי שם מבנה קשת דומה. בתקופה הצלבנית, קשת מרים תחמה פתח שהוביל לרוטנדה של כנסיית הקבר, זה המבנה המעוגל נושא הכיפה סביב קברו של ישו, כך שהקשת מהווה עדות לשער מערבי קדום של הכנסייה. כפי שניתן לראות, בסיס השער נמצא נמוך יותר ממפלס הרחוב המודרני. השער נפרץ במהלך השיפוץ שערכו הצלבנים בכנסייה בתחילת המאה ה12 ונאטם בהמשך על ידי סלאח א-דין, שהותיר רק כניסה דרומית אחת לכנסייה. בשלב מאוחר יותר, בעת השלטון העות'מאני, הוקם מעל לרחוב מעבר עילי, מה שמאפשר גישה ישירה ממשכן הפטריארכיה היוונית האורתודוקסית, אל הקומה השנייה של כנסיית הקבר. מעבר זה חוצה את השער. הקיר שהקשת עליה, מקבילה לקיר המערבי של הכנסיה.

ונסיים כרגיל בשאלה: מי היה המלך הצלבני הראשון בירושלים – התשובה תופיעה בסוף הוידאו.

איך מגיעים לשם?

נכנסים לעיר העתיקה דרך השער החדש, לאחר 100מטר פונים שמאלה לרחוב האחים פרר, ולאחר 300מטר פונים שמאלה לרחוב הפטריארכיה היוונית. בסוף רחוב זה פונים שמאלה לרחוב הנוצרים. קשת מרים נמצאת מצד ימין.

 

מקורות מידע

  1. שם הספר: ירושלים וכל נתיבותיה, עורך: אייל מירון, בהוצאת: יד יצחק בן-צבי

אתרים קשורים